Fotowoltaika to proces wykorzystujący panele (ogniwa) fotowoltaiczne do zamiany energii słonecznej w energię elektryczną. Jako że energia słoneczna (promieniowanie Słońca) jest ogólnie dostępna i korzystanie z niej nie podlega żadnym opłatom to można mówić, że prąd uzyskany tą drogą jest darmowy. I jest to prawda, z tym że warto pamiętać, że potrzebujemy do tego celu urządzeń, które trzeba kupić.
Systemy fotowoltaiczne można potraktować jako pomocnicze źródło do przygotowania c.w.u., jednak najczęściej jest to układ zasilający nasz dom w darmową energię elektryczną. Wykorzystanie potencjału energetycznego słońca ma wiele zalet. Jest to przede wszystkim instalacja ekologiczna, która pomaga nam dbać o środowisko oraz oszczędzać zasoby konwencjonalne. Do tego możemy liczyć również na znacznie mniejsze rachunki za prąd. Jednak zanim przyjdą zyski, warto dowiedzieć się jak taką instalację przygotować, ile kosztuje jej montaż i jakie formalności nas czekają.
Ekologiczny dach wytwarzajÄ…cy energiÄ™ elektrycznÄ… za pomocÄ… zintegrowanych paneli fotowoltaicznych
Standardowe warunki (z ang. STC – standard test conditions) to ogólnie przyjÄ™te normy pracy paneli, które pozwalajÄ… porównywać różne ich modele oraz parametry. Za STC uważa siÄ™ promieniowanie sÅ‚oneczne o mocy 1000 W/m2, temperatura 25°C i prÄ™dkość wiatru 1,5 m/s. Jako powszechnie wiadomo moc paneli sÅ‚onecznych warunkuje pogoda oraz typ instalacji, dlatego czÄ™sto parametry podawane przez producentów sÄ… trudne do odtworzenia w rzeczywistoÅ›ci, a te same panele bÄ™dÄ… siÄ™ różnie sprawdzać w różnych instalacjach.
STC stosuje się do porównywanie sprawności modułów niezależnie od producenta i rodzaju stosowanej technologii
Wybór instalacji solarnej najczęściej zaczynamy od paneli fotowoltaicznych. Sprawdzamy producentów, czytamy opinie i fora. Na co zwrócić uwagę? Otóż na początek trochę teorii. Każdy panel składa się z ogniw. Pojedyncze ogniowo zbudowane jest z krzemu, który ma właściwości pozwalające na przepływ prądu w wyniku padania promieni słonecznych. Aby osiągnąć efekt większej skali konieczne jest połączenie ogniw w moduły. Takie moduły odpowiednio oprawione (powłoka antyrefleksyjna, szyba hartowana, aluminiowa rama) tworzą docelowy panel. Jednak ogniwa mogą być różne. Zasadniczo wyróżnia się ogniwa polikrystaliczne i monokrystaliczne.
Nie wielkość domu czy ilość mieszkańców, a wysokość rachunków za prąd jest podstawowym kryterium pozwalającym oszacować prawidłową wielkość instalacji fotowoltaicznej. Precyzyjnie dobrana instalacja? Najważniejszym jej parametrem jest moc określana skrótem kW, która zależy właśnie od tendencji zużycia prądu w danym gospodarstwie w skali roku.
W naszym kraju Słońce najintensywniej operuje w godzinach 9-15 a jego promieniowanie bezpośrednie wówczas osiąga wartość rzędu 600-800 W/m2
Prąd produkuje się sam. Może być zużywany w czasie rzeczywistym w gospodarstwie lub przekazywany na zasadzie odsprzedaży do sieci. Wszystko dzieje się automatycznie, bez naszej ingerencji i zaangażowania. Do tego ryzyko awarii właściwie nie istnieje. Żywotność takiego systemu szacowana jest na 25 lat i w całym tym okresie zazwyczaj obowiązuje gwarancja producenta.
Na żywotność instalacji wpływa wiele czynników, m.in. rodzaj samych ogniw, sposób montażu oraz jakość inwertera.
Podawane przez producentów parametry nie zawsze są realne do osiągnięcia. Oprócz położenia geograficznego pozwalającego oszacować tak zwany roczny uzysk energii z 1 m2 typowego modułu fotowoltaicznego, na jego pracę wpływa także pogoda w skali roku. Tego czynnika nie uwzględniają żadne badania, bo pogody nie da się przewidzieć.
Praca paneli fotowoltaicznych jest całoroczna, ale w okresie zimowym należy być przygotowanym na mniejszą produkcję energii. Warto również pamiętać o tym, że prąd jest wytwarzany w zależności od nasłonecznienia, a nie temperatury, czyli przy słonecznym mroźnym dniu uzysk energii może być porównywalny nawet do tego w półroczu ciepłym.
To, czy instalacja będzie podłączona do sieci (z ang. on-gird), czy będzie autonomicznie, czyli bez udziału publicznej sieci elektroenergetycznej (z ang. off-gird) zależy od naszej decyzji, którą musimy podjąć zanim zaczniemy załatwiać wszelkie formalności. Zawsze jednak podstawą produkowania prądu przemiennego (taki wykorzystywany jest w domach) konieczny jest falownik. W zależności od koncepcji wykorzystania i magazynowania energii elektrycznej możemy wybrać falownik wyspowy, sieciowy lub hybrydowy:
Instalacja fotowoltaiczna to zespół urządzeń przeznaczonych do uzyskiwania energii słonecznej, odbiorników i przekaźników tej energii, którą trzeba również dostosować do wymagań domowej sieci elektrycznej (inwerter) oraz układ kabli, przewodów i elementów sterujących odpowiedzialnych za pracę całego systemu.
fot.: Schemat instalacji fotowoltaicznej w domu jednorodzinnym z podłączeniem do sieci energetycznej
Odpowiednio dobrana i wykonana instalacja może nam przynieść podwójną korzyść w postaci znacznego zmniejszenia poboru prądu z sieci, czyli również mniejszych rachunków oraz dać szansę na odsprzedaż nadwyżek.
Instalacja fotowoltaiczna – procedura przyÅ‚Ä…czenia do sieci energetycznej
Wszelkie mikroinstalacje przystosowane do wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeÅ‚ energii mogÄ… być podÅ‚Ä…czone do sieci energetycznej. Przepisy dajÄ… także możliwość odsprzedaży nadwyżki wytworzonej przez siebie energii. Warunki sprzedaży niewykorzystanej energii okreÅ›lajÄ… przepisy prawa – ustawa z dnia 20 lutego 2015 roku o odnawialnych źródÅ‚ach energii (tekst jednolity Dz. U. 2017.1148).
Systemy do zarzÄ…dzania energiÄ… fotowoltaicznÄ…
Instalacja o prawidłowo dobranej mocy powinna posiadać system on-grid pozwalający na sprzedawania nadwyżek energii. Pomoże to znacznie podnieść współczynnik wykorzystania energii, nawet do 80%, co przy instalacji bez akumulowania energii jest niemożliwe bo sięga zaledwie 30%.
Konfiguracja systemu z wykorzystaniem Fronius Smart Meter. Sterowanie na podstawie nadwyżki PV.
Korzystanie z systemu fotowoltaicznego najbardziej opÅ‚aca siÄ™ w momencie, gdy wyprodukowany prÄ…d od razu jest zużywany, ale to fikcja – nigdy siÄ™ tak nie dzieje. Dlatego stworzono system odbioru energii z naszej sieci, zwany systemem opustów, czyli netmetering.
Netmetering to opomiarowanie netto. Jest to usÅ‚uga rozliczenia na podstawie różnicy pomiÄ™dzy iloÅ›ciÄ… energii pobranej z sieci, a energiÄ… wyprodukowanÄ… z wÅ‚asnej instalacji fotowoltaicznej – od iloÅ›ci energii wyprodukowanej we wÅ‚asnej instalacji odejmuje siÄ™ ilość energii zakupionej z sieci.
fot.: De Dietrich – wÅ‚aÅ›ciciele mikroinstalacji o mocy do 10 kW za 1 kWh „zielonej energii” oddanej do sieci bÄ™dÄ… mogli odebrać z niej 0,8 kilowatogodziny (80% zmagazynowanej energii) za darmo
Przy projektowaniu instalacji fotowoltaicznej do domu jednorodzinnego należy kierować się zasadą, że rzadko większość urządzeń pochłaniających najwięcej prądu działa jednocześnie. Dlatego wymiarowanie instalacji należy przeprowadzić rozsądnie. Tak by jej zakup nie był zbyt drogi, a zabudowa nie zajmowała ogromnych połaci.
Dobór mocy systemu fotowoltaicznego zależy od rocznego zużycia prądu przez gospodarstwo domowe. W warunkach naszego położenia geograficznego przyjmuje się, że z 1 kW mocy zainstalowanej instalacji jesteśmy w stanie uzyskać od 950 kWh do 1050 kWh energii elektrycznej na rok. Zakładając, że statystyczna rodzina Kowalskich zużywa ok. 3 000 kWh rocznie można uznać, że optymalna wielkość instalacji fotowoltaicznej to 3 do 5 kW zainstalowanej mocy.
ZakÅ‚adajÄ…c, że zdecydujemy siÄ™ na instalacjÄ™ 3 kW w postaci 10 paneli o mocy 300 W a każdy z nich ma wymiar 1×1,7 m to na dachu potrzebna bÄ™dzie nam powierzchnia ok. 18 m².
Na koszty związane z instalacją fotowoltaiczną składają się:
Przeciętna instalacja fotowoltaiczna o mocy szczytowej 5 kW to wydatek ok. 30 tys zł. w przeliczeniu na 1 kW wychodzi zatem 6 tys zł. Jednak w praktyce zmniejszając moc instalacja rośnie koszt 1 kW (np. 3 kW kosztuje ok. 21 tys). Trzeba jednak pamiętać, że choć koszt jednostkowy (na kilowat mocy) jest mniejszy, to montaż paneli o większej mocy jest nieopłacalny. Duże nadwyżki wydłużają czas zwrotu nakładów, bo energia sprzedawana jest do zakładu energetycznego po mniejszej cenie niż kupowana. Taniej wychodzą również instalacje montowane na dachu (koszt jedynie łączników i haków montażowych) niż na osobnych konstrukcjach (muszą spełniać wymagania co do stabilności, wysokości itp.).
Na przestrzeni 25 lat użytkowania szacuje się, że panele fotowoltaiczne osiągają sprawność od 95% w okresie zaraz po montażu do ok. 80% na koniec okresu gwarancyjnego (najczęściej jest to 25 lat)
Na czym można zaoszczędzić?
Monując jakąkolwiek instalację w domu zawsze pamiętajmy, że oszczędności można szukać jedynie na technologii, a nie jakości komponentów. W przypadku fotowoltaiki znaczne obniżenie kosztów montażu może przynieść nam wybór paneli zintegrowanych z dachem.
Jednego można być pewnym – ceny energii elektrycznej bÄ™dÄ… rosÅ‚y. A to sprawi, że zwrot inwestycji w kolektory fotowoltaiczne bÄ™dzie coraz szybszy. Nawet przy zaÅ‚ożeniu, że nigdy nie bÄ™dziemy w stanie wykorzystać 100% energii, którÄ… wytworzy nasza instalacja.
Jak obliczyć czas zwrotu inwestycji – jak zawsze w takich przypadkach należy posÅ‚użyć siÄ™ wzorcem (każda instalacja bÄ™dzie siÄ™ różnić od tego przykÅ‚adu):
Im więcej energii elektrycznej konsumuje gospodarstwo domowe, tym szybciej zwróci się inwestycja w panele fotowoltaiczne!
Uzyskana energia z paneli fotowoltaicznych może być wykorzystana do zasilania urządzeń gospodarstwa domowego: lodówka, pralka, zmywarka. Można też zdecydować się na elektryczny pojemnościowy podgrzewacz wody, który zapewni dostęp do ciepłej wody w domu oraz system grzewczy z kotłem elektrycznym. Darmowa energia może jednak zostać zużyta w ciągu dnia, gdy natężenie promieniowania słonecznego jest największe.
Koszty instalacji fotowoltaicznej dla sporej grupy inwestorów mogÄ… być zaporÄ…. Do tego dochodzi okres zwrotu inwestycji liczony w latach…. Jak zatem można zarobić na te inwestycji? ZnacznÄ… pomocÄ… mogÄ… okazać siÄ™ tu dopÅ‚aty do inwestycji w odnawialne źródÅ‚a energii. Współfinansowanie instalacji to szybszy zwrot nakÅ‚adu oraz możliwość odsprzedaży energii z zyskiem.
Starając się o taką pomoc warto odwiedzić strony internetowe lokalnych oddziałów WFOŚiGW, które często oferują najbardziej korzystne warunki dofinansowania. Preferencyjne kredyty na panele słoneczne można też zaciągnąć w Banku Ochrony Środowiska (warunki z podziałem na poszczególne województwa). Raty kredytu spłacane są zyskami z instalacji fotowoltaicznej.
KorzyÅ›ci z systemu fotowoltaicznego mogÄ… być znacznie szersze – najlepszym tego przykÅ‚adem sÄ… domowe stacje Å‚adowania samochodów. Nie ma co ukrywać, że pojazdy elektryczne sÄ… koniecznoÅ›ciÄ… rynku motoryzacyjnego i warto inwestować w te technologie, zwÅ‚aszcza w poÅ‚Ä…czeniu z instalacjÄ… fotowoltaicznÄ….
Artykuł na podstawie materiałów z www.instalacjebudowlane.pl