Sunblast - Rozwiazania z zakresu odnawialnych rde energii

CO MUSISZ WIEDZIEĆ O KLIMATYZACJI W DOMU

Klimatyzacja jest prostym i tanim sposobem na zagwarantowanie optymalnych warunków temperaturowo-wilgotnościowych w naszych domach. Klimatyzacja Opole staje się coraz powszechniejsza dla mieszkań i domów, teraz jest nie tylko luksusem dostępnym dla sklepów czy innych obiektów świadczących usługi. Poza tym jego pozytywny wpływ na mikroklimat w pomieszczeniach trwa znacznie dłużej niż tylko przez okres intensywnych upałów – coraz chętniej klimatyzację wykorzystuje się również do zapewnienia ogrzewania.

 

Klimatyzacja a wentylacja

Ważnym jest, aby uświadomić sobie, że klimatyzacja Opole nie może w żadnym wypadku zastępować wentylacji. Są to dwa oddzielne procesy związane z uzdatnianiem powietrza w domu, które się wzajemnie uzupełniają. Pod żadnym pozorem jednak nie możemy zrezygnować z wentylacji po zamontowaniu klimatyzatora. W domu, w którym zamontowane jest mechaniczne wspomaganie wentylacji, należy przerwać działanie pracy wentylatorów na czas, w którym pracuje klimatyzacja. Wiąże się to ze wzrostem kosztów pracy klimatyzatora w przypadku ciągłego napływu gorącego powietrza z zewnątrz w ramach wentylacji.

 

Zdrowe powietrze w domu

Klimatyzacja Opole jest świetnym rozwiązaniem dla alergików i osób mających problemy płucne. Jakość powietrza w domu wymaga filtracji, którą zapewnić nam może klimatyzator. Umieszczony w klimatyzatorze filtr wyłapuje szkodliwe cząsteczki i dzięki temu mamy pewność, że powietrze, którym oddychamy, pozbawione jest większości alergenów, kurzu i pyłów. Zbawienne znaczenie przypisuje się systemom jonizacji powietrza. Chociaż zarezerwowane są na razie dla modeli z górnej półki, to są one sposobem na widoczną poprawę jakości powietrza w domu z małymi dziećmi, alergików oraz osób cierpiących na astmę.

Poza tym najlepiej czujemy się w określonych warunkach termiczno – wilgotnościowych, których osiągniecie możliwe jest dzięki klimatyzacji. Latem jest to temperatura temperatura 23-26oC i wilgotność rzędu 40-60%. Nasz organizm wtedy odczuwa komfort i się nie poci.
Aby od klimatyzacji się nie przeziębić musimy rozsądnie podejść do kwestii regulacji – temperatury. Zaleca się, aby różnica temperatury między pomieszczeniem klimatyzowanym a nieklimatyzowanym sięgała maksymalnie 7°C. W innym przypadku musimy liczyć się z pewnymi nieudogodnieniami, a nawet chorobami (zapalenie zatok, gardła itp.).
Ważna jest także regulacja kierunku nadmuchu oraz prędkości jego przepływu (zaleca się, aby prędkość była mniejsza niż 0,2m/s). Zapewni to brak przeciągów i podmuchów powietrza. Nie dostosowanie powyższych parametrów – zwłaszcza, jeśli jesteśmy spoceni (wejście do pomieszczenia klimatyzowanego bezpośrednio z upału panującego na zewnątrz), może skutkować dolegliwościami zdrowotnymi.

 

Budowa klimatyzatora

Klimatyzator, podobnie jak lodówka, składa się ze sprężarki i zaworu rozprężnego, wyposażony jest jeszcze w dwa wymienniki ciepła: parownik oraz skraplacz i dwa wentylatory wymuszające przepływ powietrza.

Klimatyzacja w domu - jak podłączyć

Fot: Kaisai – Budowa klimatyzatora

Instalując klimatyzację typu split w budynku wykorzystujemy dwa elementy – jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną połączone specjalnymi przewodami izolowanych miedzianych rur z freonem oraz kablami do zasilania i sterowania.

 

Zasada działania klimatyzacji

Proces wymiany oraz chłodzenia powietrza opiera się na czynniku roboczym, który krąży w instalacji. Obieg między parownikiem a skraplaczem umożliwia schłodzenie powietrza w pomieszczeniu oraz usunięcie odebranego ciepła na zewnątrz. W pracy urządzeń klimatyzacyjnych zakazane jest używanie czynnika R22, który został wycofany z obiegu po stwierdzeniu jego negatywnego wpływu na warstwę ozonową atmosfery. Obecnie używane są czynniki chłodnicze R407C lub R32. Warto zwrócić na to uwagę – zwłaszcza, jeśli klimatyzator jest z grupy tzw. no name .

Klimatyzator Fujitsu

Klimatyzator Fujitsu – jednostka wewnętrzna

 

Klimatyzacja w domu – koszty

Budżet ma jest również znaczący przy podejmowaniu decyzji o montażu klimatyzacji. Bardzo często zastanawiamy się również nad inwestycją w samo urządzenie. Na rynku jest wiele tanich opcji, które zachęcają do skorzystania z okazji, by stworzyć we własnym domu przyjazny klimat nawet w trakcie upałów. Doświadczenie jednak wskazuje, że nie jest wskazanym oszczędzać na zakupie tego typu urządzeń. Paradoksalnie może okazać się nawet, że drożej — w perspektywie czasu — będzie taniej. Jak to możliwe? Większy nakład to tańsza eksploatacja (mniejszy pobór prądu). Decydując się na zakup urządzenia wraz z usługą montażową, możemy liczyć na 8% rabat z podatku VAT, gdzie im droższe urządzenie, tym większy rabat na montaż. Ceny jednostek typu split zaczynają się już od ok. 2 tys. zł.

Do najważniejszych czynników mających wpływ na cenę montażu należą: typ montowanego urządzenia, długość instalacji, rodzaj zamocowania, wysokość, na jakiej zamontowana jest jednostka zewnętrzna. Najtańszą opcją jest tzw. montaż przez ścianę (jednostka zewnętrzna montowana po przeciwnej stronie tej samej ściany co wewnętrzna). Ceny takiej usługi zaczynają się już od 1500 zł.

 

Klasa energetyczna, czyli oszczędny klimatyzator

Klasa energetyczna to bardzo ważne dane, które musimy sprawdzić przy zakupie każdego urządzenia zasilanego prądem, w tym klimatyzatora. Najwyższą klasą na rynku obecnie jest A+++. Posiadają ją najbardziej efektywne (ale również najdroższe) klimatyzatory z górnej półki. Tanie klimatyzatory posiadają zazwyczaj gorszą klasę, a w konsekwencji będą bardzo drogie w eksploatacji. Jeśli jednak znaleźliśmy kilka urządzeń w tej samej klasie, to jeszcze nie mamy pewności, że ich praca będzie jednakowo efektywna. Wtedy powinniśmy porównać jeszcze jeden parametr:

  • sezonową efektywność chłodzenia S.E.E.R ub grzania S.C.O.P – zależnie od trybu, który bardziej nas interesuje: im wyższe wskaźniki efektywności sezonowej tym mniej energii urządzenie zużyje do transportu ciepła

 

Oszczędna praca klimatyzatora

Powinniśmy pomyśleć o skutecznej izolacji, zarówno przegród budowlanych, ścian i stropów, jak i samych szyb okiennych, by praca klimatyzatora podczas upałów była jak najoszczędniejsza. W tym celu stosowane są folie odbijające światło słoneczne będące przyczyną zysków ciepła w pomieszczeniach. Zalecanym jest także zamontowanie żaluzji lub innych przesłon okiennych, które sprzyjają utrzymaniu zadanej temperatury we wnętrzu. Należy wymienić także tradycyjne żarówki na te ekologiczne, ponieważ pozornie obojętne źródła światła mogą podnosić temperaturę powietrza.

 

Rodzaje klimatyzatorów

Istnieją dwa typy klimatyzacji: split i przenośne. Urządzenia przenośne są dużo bardziej uciążliwe w użytkowaniu codziennym. Zdecydowanie lepiej w instalacjach pełnowymiarowych sprawdzają się modele rozdzielone, czyli split. Składają się one z dwóch części, z czego jedna – ta bardziej problematyczna, bo głośniejsza umieszczana jest na zewnątrz.

Klimatyzatory SPLIT – podział ze względu na miejsce montażu:

  • ścienny – najchętniej wybierany do domów typ klimatyzatorów. Najprostszy w montażu, tani serwis oraz estetyczny wygląd, który bardzo często jest ozdobą pomieszczenia to największe zalety tego urządzenia. 
  • podłogowo-sufitowy – model nieco bardziej złożony, dlatego nadaje się raczej do sklepów i tego typu pomieszczeń.
  • kasetonowy – przeznaczony na duże powierzchnie. Wygodny oraz komfortowy w kwestii dystrybucji powietrza. Zaprojektowany do umieszczenia w przestrzeni sufitu podwieszanego wykonanego w technologii kasetonowej
  • kanałowy – potrzebuje specjalnych kanałów do rozprowadzenia powietrza, dlatego używany jest głównie w dużych obiektach prowadzących działalność na skalę przemysłową.

 

Żywotność klimatyzatorów

Przyjmuje się, że klimatyzatory mogą służyć nawet przez 30 lat. Długość tego okresu wynika z zastosowanych podzespołów, prawidłowej eksploatacji urządzenia oraz dokonywanych regularnie przeglądów pozwalających na bieżąco usuwać wszelkie usterki. Oczywiście żywotność w dużej mierze związana jest z kosztem klimatyzatora – klimatyzacja im droższa tym dłużej nam posłuży. Przy wymianie klimatyzatora powinniśmy umówić się z firmą, by odebrali starą jednostkę i zutylizowali.

 

Przegląd klimatyzacji

Dwa razy do roku urządzenia klimatyzacyjnych powinny przechodzić przegląd gwarancyjny. Niechciany wyciek freonu narazić nas może na konieczność wymiany urządzenia lub duże koszty naprawy.

 

Klimatyzacja Opole w domu – gdzie umieści urządzenie

Do montażu jednostki wewnętrznej w klimatyzacji typu split najlepiej sprawdza się przestrzeń przy suficie, gdzie najintensywniej zachodzą procesy mieszania się mas powietrza o różnej termice. Montażu nie zaleca się natomiast w sposób, który naraża ludzi znajdujących się w pomieszczeniu na bezpośredni nadmuch zimnych mas, np. nad kanapą.

Klimatyzator powinien znaleźć się ok. 20 cm od sufitu oraz mieć wolną przestrzeń po ok. 15 cm po bokach. Zalecanym miejscem jest ściana posiadająca okno, jej okolica lub nad framugą. Naprzeciw, w odległości kilku metrów nie powinny się znajdować żadne przeszkody. Przy wyborze miejsca montażu musimy pamiętać, że konieczne jest zapewnienie wygodnego dostępu do prac serwisowych.

Klimatyzacja Opole w domu - gdzie umieści urządzenieKlimatyzacja w domu - gdzie umieści urządzenie

fot.: Kaisai – jednostkę zewnętrzna należy umieścić w takim miejscu, aby wlot i wylot powietrza nie był blokowany, z dala od źródeł gazu oraz narażonych na silne zabrudzenia, a także by nie przeszkadzała (hałas i wydmuchiwane ciepłe powietrze) ludziom i zwierzętom; w przypadku jednostki wewnętrznej podłoże powinno być stabilne a miejsce powinno być oddalone co najmniej o 1 metr od innych urządzeń elektrycznych

Artykuł na podstawie materiałów z www.wentylacyjny.pl